Sıcak hava kalbe iyi gelmiyor

Yazayavaş yavaş merhaba derken sıcak havalar kendini göstermeye başladı. Havadaki yüksek sıcaklık yüzünden vücudun kendi iç ısısını korumak için daha fazla uğraştığını ve bunun sonucunda kalp, akciğerler ve böbrekler üzerine daha çok yük bindiğini söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, özellikle koroner kalp hastalığı, kalp yetersizliği, hipertansiyon ve ritim bozukluğu olan kalp hastalarına yaz mevsimini rahat atlatabilmeleri için şu önerilerde bulundu:

Nevrez Koylan

İŞTE SERİNLEME YOLLARI

– Bol sıvı alın. Sıvı almanın en iyi yolu su içmektir bu yüzden zararlı içeceklerden kaçının. Kahve, çay ve enerji içecekleri gibi kafeinli içeceklerde ölçülü olmaya çalışın.

– Sıvı alımının kısıtlandığı ağır kalp yetersizliği veya böbrek yetersizliği gibi bir durum varsa, alınacak sıvı miktarı açısından doktorunuzun görüşünü alın.

– Kan basıncını artırabileceği ve kalp yetersizliği bulgularını kötüleştirebileceği bilinen soda ve maden sularını ölçülü tüketin.

– Salata ve zeytinyağlı sebzeler gibi soğuk yemekleri tercih edin.

Hem sıvı içerikleri fazladır hem de iyi birer vitamin ve mineral kaynağıdır.

– Evinizi serin tutun. Evdeki lambaları ve ısı yaratabilecek diğer elektrikli cihazları da sadece gerektiğinde kullanın.

– Oturmak ve özellikle de uyumak için evin en serin bölgesini tercih edin.

– Hafif, bol ve terlemeye engel olmayan doğal kumaşlardan giysiler giyinin.

– Denize sabah 11.00’den önce ve öğlen 15.00’ten sonra, mümkünse aç olarak girin.

– Gölgede olsanız da bir güneş koruyucu kullanın, şapka takın ve su içmeyi sürdürün.

– Aşırı fiziksel egzersizlerden uzak durmaya çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir